Nuovargis

NERVŲ SISTEMOS LIGOS

Lėtinio nuovargio sindromas (pervargimas) ligų klasifikacijoje turi jai suteiktą kodą. Jei liga turi kodą, vadinasi tai yra rimta ir paplitusi liga. Nuovargis, pasireiškiantis motyvacijos ir energijos stoka, yra dažnas šių laikų nusiskundimas.

Nuovargis – tai normali organizmo reakcija išeikvojus fizines ir psichologines jėgas. Įprastai atkurti energijos pusiausvyrą ir atsikratyti nuovargio padeda poilsis, kitaip tariant, pavargus pakanka tiesiog gerai išsimiegoti ar atsipalaiduoti malonioje aplinkoje. Pervargimas pasireiškia trumpalaikės atminties susilpnėjimu, galvos skausmu, raumenų, gerklės ar sąnarių skausmais. Esant lėtiniam nuovargiui, visi šie simptomai nedingsta net pailsėjus. Dažnai būna, kad vartojant antidepresantus žmogus atrodo ramus, bet ištikrųjų jaučiasi labai pavargęs.

Nuovargio gydymas prasideda nuo nuovargio šaltinio nustatymo. Reikia išsiaiškinti gyvenimo kryptį, iš kurios nuovargis ateina. Pervargimo priežastys gali būti santykiai, fizinės ligos, stresas darbe, nedarbas, miego sutrikimai, depresija ir t.t. Nuovargio priežastys gali ateiti iš praeities, kaip pavyzdžiui sąžinės graužimas, arba iš ateities – baimė prarasti darbą ir pan. Nuovargis ateina, jei bandoma pakeisti dalykus, kurių pakeisti neįmanoma. Arba jei žmogus yra sveikuolis, bet su didelėmis pastangomis, tuomet tai taip pat išvargina. Taigi, nuovargio priežastys yra labai įvairios. Išgydyti nuovargį galima tada ir tik tada, kai nustatoma tiksli jo kilmės priežastis. Kad nuovargis praeitų, poilsis turi atitikti nuovargį. Kai yra labai ūmi situacija, yra skiriami migdomieji vaistai, kad žmogus pradžiai bent išsimiegotų. Kartais poilsis gali būti pabėgiojimas, kitais atvejais – nauji įspūdžiai, dar kitais – įdomios knygos skaitymas ir t.t. Jei nuovargį prilygintume upei, tai reikia dirbti ne su pačia upe, bet su šaltiniu, iš kurios ji išteka.

Pervargimo profilaktikai svarbu yra mėgiamas darbas, poilsis gamtoje, sportas, atsipalaidavimas kultūros renginiuose, bendravimas su mielais žmonėmis, mėgiama veikla (pvz., žvejyba, darbas sode ar sodyboje, naujų vietų pažinimas).