Stresas
NERVŲ SISTEMOS LIGOS
Stresas – tai natūrali mūsų smegenų ir kūno reakcija į iššūkius, reikalavimus ar problemas. Stresas dažniau lydi jautresnius, itin atsakingus, perfekcionizmo bruožų turinčius žmones.
Šiais laikais, kai gyvename nuolatinių pokyčių sąlygomis, stresas yra kone kiekvieno žmogaus palydovas ir, deja, didžiausias mūsų sveikatą traumuojantis veiksnys. Stresas sukelia daugybę nepageidautinų pasekmių. Dėl streso žmogus gali patirti infarktą, insultą, susirgti skrandžio opa, cukriniu diabetu ir netgi vėžiu. Kasdienė užduotis yra stengtis 'susidraugauti‘ su stresu ir tokiu būdu mažinti jo lygį.
Pirmiausiai turime suprasti, jog kol gyvename, streso išvengti negalime. Stresas ne tik sukelia problemų, bet ir aktyvuoja mūsų jėgas imtis veiksmų, o įveikę įtampą kėlusią situaciją, tampame stipresni. Stresas mobilizuoja organizmo jėgas ir padeda siekti užsibrėžto tikslo, atlikti pastangų reikalaujančius veiksmus.
Problemos atsiranda tuomet, kai žmogus nepajėgia susitvarkyti su stresu, jis užsitęsia ir tampa ilgalaike būsena, žmogus nuolatos gyvena 'pasiruošęs kovai‘. Būtent besikartojantis ir ilgą laiką besitęsiantis stresas griauna žmogaus sveikatą ir netgi gali sukelti sunkius somatinius ir psichinius susirgimus. Prie ilgalaikio streso žmogus gali priprasti ir nepastebėti, kad jį jaučia. Lėtinis stresas gali tapti asmenybės dalimi, nuolat versti patirti padarinius, nepriklausomai nuo situacijų, su kuriomis asmuo susiduria.
Stresas šalinamas taika, susitarimais, išmokimais, žiūrėjimu į įtampą keliančias situacijas 'atviromis akimis‘. Stresą žmogus nugali tuomet, kai su juo susidraugauja, o ne jo vengia. Jei kažko yra bijoma ir dėl šios baimės neatliekami norimi veiksmai, vystosi nepilnavertiškumas. Nepilnavertiškumas ilgainiui pereina ir į kitas gyvenimo sritis, neleidžia atlikti svarbių dalykų gyvenime. Pavyzdžiui, jei žmogus bijo kalbėti prieš auditoriją ir jis nesistengia susitvarkyti su šia baime, jis pradės vengti situaciją, kai gali tekti tai daryti. Tai gali atsiliepti jo saviraiškai, karjerai ir galiausiai savivertei. Teisingiausia būtų mažais žingsneliais treniruotis ir stiprinti save stresą keliančioje situacijoje – nueiti į viešo kalbėjimo mokymus, atsirandančiose situacijose valingai išdrįsti pasisakyti ir kitaip stiprinti save baimę keliančioje srityje. Ilgainiui viešo kalbėjimo baimės gali nebelikti, tuo pačiu ir streso.
Streso gydymas yra gabėjimas į stresą žiūrėti atvirai, išmokti jį valdyti ir reguliuoti.